Keywords...

DIAGNÓZA

V deň príchodu sa uskutoční najskôr podrobné lekárske vyšetrenie ajurvédskym lekárom, pri ktorom sa využívajú rôzne postupy ako napr. diagnóza pomocou pulzu, jazyka a očnej dúhovky.

Skúsený ajurvédsky lekár dokáže prostredníctvom pulzu presne zistiť, v  akom stave sa nachádzajú Vaše dóše a  kde vzniká nerovnováha.

Okrem toho určí Váš konštitučný typ aj na základe posúdenia Vašich vonkajších znakov, akými sú koža, vlasy, nechty na rukách a oči.

Na tomto základe pre Vás zostaví presný individuálny liečebný plán s jednotlivými procedúrami, masážami, terapiami, predpíše stravu a bylinné liečivá.

Ak máte záujem, počas pobytu sa tiež môžete zúčastňovať špeciálnych cvičení jógy, niektoré rezorty ponúkajú aj meditácie.Hlavnou úlohou lekárov je určenie počtu a druhu možných procedúr Panchakarmy, ktoré sú pre klienta vhodné.

Terapia sa v priebehu celej kúry denne kontroluje a v prípade potreby sa uskutočnia v  procedúrach zmeny. Klientom ponúkame autentickú a tradičnú ayurvédsku kúru.

AYURVÉDSKA KÚRA

Koncept ayurvédskej kúry obsahuje komplexný systém piatich účinných terapií PANCHAKARMA, ktorými je možné zbaviť telo na všetkých jeho úrovniach od toxínov.

Panchakarma neznamená len očistu čriev, pečene, či kože, ale očisťuje organizmus človeka na komplexnej úrovni.

Tieto veľmi účinné prečisťovacie metódy so storočnou tradíciou sú označované za „inteligenciu ayurvédy“.

Predstavujú optimálnu liečbu ťažkých, chronických ochorení, ktoré však môžu byť využité aj zdravými jedincami ako preventívny prostriedok na posilnenie zdravia a na omladenie.Uspokojivé výsledky kúry je možné dosiahnuť za dlhšie obdobie v  trvaní od dvoch do ôsmich týždňov.

Čím je klinický obraz ochorenia ťažší a ochorenie trvá dlhšie, tým dlhšie sa musí program Panchakarmy vykonávať.

Pravá kúra Panchakarmy je vždy medicínsky zameranou liečebnou kúrou pod dohľadom lekára.

Výborné výsledky je možné docieliť intenzívnymi prečisťovacími postupmi u všetkých chronických a  dlho pretrvávajúcich chorôb a pri psychosomaticky podmienených ťažkostiach, ako sú napríklad ochorenia kože, poruchy trávenia, autoimúnne ochorenia, impotencia, tinitus alebo nespavosť. 

Prostredníctvom jemnejších čistiacich postupov sú veľmi dobré liečiteľné aj choroby srdca, alebo ochorenia pohybového aparátu.


V  dnešnom modernom svete začína zanášanie organizmu škodlivými látkami už v útlom veku. Toxíny sa zhromažďujú v tele vo forme amy.

Ak človek zotrváva v nesprávnej životospráve, je fyzicky a psychicky vyčerpaným, organizmus nemá dostatok energie na „samočistenie“ a  toxíny (nespotrebované tuky, uhľohydráty, vláknina, kyseliny…) sa ukladajú do hlbších vrstiev.

Usadzujú sa nielen v črevách, ale aj v  cievnom systéme, svaloch, kostiach, koži a v reprodukčných orgánoch.


Odstránenie amy nie je také jednoduché ako výmena oleja v  motore auta.

Toxíny sa v  priebehu rokov nielen hromadili, ale usadili sa hlboko v  tele a  stali sa neoddeliteľnou súčasťou tkaniva.

Na očistenie hlbších tkanív je potrebná špeciálna terapia a tou je práve panchakarma.

Na čistenie organizmu sa používajú špeciálne liečivé oleje, majú uvoľňujúce, detoxikačné vlastnosti.

Do hlbších vrstiev organizmu sa dostávajú cez tráviaci systém a  kožu (rôzne masáže). V rámci očisty sa využíva tiež liečivá para, suché teplo a pod.

Na vylúčenie toxínov z organizmu sa aplikujú nasledovné terapie: VIRECHANA – používanie špeciálnych preháňadiel, NASYA – prepláchnutie čelových, nosných a tvárových dutín, BASTI – aplikácia liečivého čistiaceho klistíru, VAMANA – terapeutické šetrné vracanie (zriedkavé využitie), RAKTAMOKSHANA – čistenie krvi (štandardne sa v rezortoch neaplikuje).

AYURVÉDSKE PROCEDÚRY

V  liečbe rozlišuje ayurvéda vnútorné a vonkajšie aplikácie. Terapie sú vždy jemné a príjemné. Neriešia symptómy, ale posilňujú telo a dušu tak, aby človek mohol byť zvnútra smerom von zdravý.

V  rámci konceptu vnútorných aplikácií tejto kúry sa používajú lieky a potraviny.

Recepty z byliniek, koreňov, ovocia, kvetov alebo kôry stromu sa pre hostí pripravujú individuálne podľa ich konštitučného typu a ochorenia a sú hosťom podávané v primeraných dávkach.

V oblasti vonkajších aplikácií sa využívajú mäkké a jemné masáže, kúpele a iné liečebné procedúry.

ABHYANGA 

LÁSKAVÉ RUKY“

Abhyanga je kráľovnou medzi masážami.

Je klasickou ayurvédskou celotelovou olejovou masážou, ktorá sa robí vyslovene jemne a  zväčša štvorručne dvomi terapeutmi.

Zmierňuje alebo oslobodzuje telo od únavy, malátnosti, napätia a  pôsobí omladzujúco na tkanivo celého tela.

Táto masáž posilňuje svalstvo ako aj kĺby, posilňuje nervy a  pokožku, na ktorej otvára početné telesné kanáliky, aby sa mohli z tela cez pokožku odstrániť usadeniny toxínov (Ama).

Okrem toho podporuje Abhyanga spolu s ďalšou sprievodnou procedúrou Panchakarmy Virechanou vylučovanie pevne usadených vnútorných telesných toxínov z  tela cez žalúdok a črevá.

Terapeutický efekt celotelovej olejovej masáže znižuje Vatu pri ochoreniach, ako sú artritída a  rôzne druhy ochrnutí, pretože podporuje prietok krvi v  tkanive, zasiahnutom ochorením.

Používaný masážny olej určuje lekár, riadiaci sa klinickým obrazom pacienta ako aj jeho prevládajúcimi resp. zvýšenými dóšami (bioenergiami).

Abhyanga sa tiež považuje za omladzujúcu procedúru.

SHIRODARA

Ide o rovnomerné liatie tenkého prúdu oleja na čelo, počas ktorého človek leží na uvoľňujúcom ležadle a oči sú kvôli ochrane zakryté.

Potom sa premasírujú horné časti chrbta a šije.

Olej sa leje na čelo pomaly prostredníctvom pevnej formy.

Procedúra trvá spravidla 20 až 30 minút.

Účinok tejto procedúry je veľmi intenzívny.

Ukľudňuje myseľ, redukuje dóšu Vata.

Zlepšuje zrak a sluch, posilňuje vlasy a pomáha predchádzať vypadávaniu vlasov a  predčasnému šediveniu.

Pomáha prekonávať nespavosť, vnútorný nepokoj, depresie, strach, starosti a iné psychické problémy.

Zlepšuje pamäť.

AKSHITARPANA

Ayurvédsky očný kúpeľ ukľudňuje preťažené a unavené oči, má chladiaci efekt, zvlhčuje suché oči a  jeho výsledkom je jasné videnie.

SVEDANA

Terapeutickou procedúrou je v tomto prípade potenie sa alebo parný kúpeľ, ktorý nasleduje po celotelovej masáži alebo po podobnej olejovej aplikácii.

Prostredníctvom pôsobenia tepla sa rozpúšťajú resp. uvoľňujú pevne usadené odpadové látky (toxíny), otvárajú sa póry, zaktivizuje sa čistiaci a  vylučovací proces realizovaný cez tráviaci trakt ako aj cez náš najväčší orgán – pokožku.

Pri tradičnej tepelnej procedúre je dôležité, aby hlava pritom zostala voľná a chladná.

PIZHICHIL 

„KRÁĽOVSKÁ TERAPIA“

Pri tejto veľmi príjemnej procedúre sa kombinuje celotelová olejová masáž s tepelnou terapiou.

Po tele asi 30 minút tečie teplý olej, ktorý je následne vmasírovaný synchrónnymi pohybmi dvoch terapeutov.

Olej sa zohrieva na teplotu tela, čím sa môže plne rozvinúť účinok početných rastlinných zložiek.

Procedúru svojím prirodzeným spôsobom podporujú príjemné teploty na Srí Lanke a napriek pokojovému módu pacienta ho obkolesuje príjemné teplo.

Dochádza k jemnej harmonizácii vegetatívneho nervového systému a zvýšená Vata získa potrebné uzemnenie prostredníctvom množstva oleja.

PINDASVEDA

„BYLINKOVÉ VRECÚŠKA“

Pinda Sveda je jednou z najznámejších masážnych a  parných terapií.

Najskôr sa celé telo naolejuje a premasíruje.

Potom sa na telo použijú teplé vrecká s ryžou a bylinkami.

Počas tejto terapie sa celé telo preklepkáva a hladí horúcimi plátnovými vrecúškami (Pindas).

Malé vrecká sú naplnené bylinkami, korením a  špeciálnym odvarom z ryže.

Pinda Sveda spôsobuje hlbokú stimuláciu obnovy buniek a aplikuje sa pri ťažkostiach s  pohybovým aparátom ako sú artritída, spätné formovanie svalových vlákien a rôzne poranenia.

Okrem toho sa Pinda Sveda považuje za omladzovaciu liečebnú techniku (Rasayanas), ktorá pôsobí na spevnenie tkaniva, obnovu buniek ako aj na zvýšenie vitality.

NASYAM & NASYA

Toto ošetrenie nosa a hlavy je jednou z piatich terapií Panchakarmy.

Čistí nos a prínosové dutiny, čelnú dutinu a krk.

Prečistenie sa realizuje cez nosné dierky, pretože cez ne existuje jediný prístup k jemným kanálikom v oblasti hlavy.

Terapeuti pripravujú klienta na terapiu pomocou inhalácie a masáže hlavy.

Nasyam sa aplikuje pri problémoch v oblasti krku a šije, ako sú migréna, bolesti hlavy, chronické prechladnutie, ale tiež pri astme, epilepsii a post – covidových stavoch.

VIRECHANA – OČISTNÝ DEŇ

Po prípravných procedúrach rozhodne lekár o Vašom očistnom dni (cleaning day) na základe diagnózy pulzu.

Virechana je rovnako jednou z piatich terapií Panchakarmy.

Deň Virechany strávia hostia vo svojich izbách.

V závislosti od konštitúcie dostanete ráno dávku preháňadla.

Ako nápoj je odporučená len horúca voda v rozmedzí 15-30 minút.

Nesmiete sa sprchovať ani realizovať žiadnu telesnú aktivitu – pohyb čriev podporí len krátka prechádzka po záhrade alebo na chodbe.

Počas dňa dostanú hostia ryžovú polievku a po ukončení vyprázdnenia čriev čerstvú kokosovú šťavu.

Celý proces je kontrolovaný lekárom.


Až večer je povolená sprcha a ľahká večera. Nasledujúci deň je dovolená ľahká strava.