Keywords...

V posledných rokoch je čoraz viac predmetom záujmu vplyv neplodnosti na psychickú pohodu neplodných párov. Nemožno poprieť, že neplodnosť je pre mnoho párov hlboko stresujúcim zážitkom. Ayurveda, starodávny medicínsky systém liečby, ponúka holistický prístup k zvládnutiu problému neplodnosti a zdôrazňuje dôležitosť rovnováhy tela a mysle. 

Ayurvéda podporuje zdravie posilňovaním vlastných samoliečebných procesov.

  1. Doshy a konštitúcia: Ayurveda rozpoznáva tri konštitučné typy – Vata, Pitta a Kapha. Každý jedinec patrí do jednej z týchto kategórií alebo je kombináciou viacerých. Skúsený ayurvédsky lekár môže navrhnúť individuálny program – prístup k liečbe neplodnosti.
  2. Strava a detoxikácia: Ayurveda zdôrazňuje dôležitosť zdravej stravy a trávenia. Správna výživa môže pomôcť vyrovnať sa s hormonálnymi nerovnováhami, ktoré môžu ovplyvniť plodnosť. Ayurvéda dokáže napraviť nerovnováhu spôsobenú nesprávnou stravou a životným štýlom. Ajurvédski lekári sa pri liečbe neplodnosti zameriavajú na optimálne zdravie reprodukčných orgánov a celkové optimálne zdravie ženy a muža. Detoxikačné procedúry a špeciálne ayurvédske masaže a terapie môžu tiež pomôcť pri očistení tela a zlepšení plodnosti.
  3. Byliny a prírodné lieky: Ayurveda využíva rôzne byliny a prírodné lieky, ktoré podporujú reprodukčný systém a zlepšujú plodnosť. Príklady zahŕňajú Shatavari, Ashwagandhu (https://vitalita24.sk/produkt/ashwagandha/ ) a Gokshura.
  4. Jóga a meditácia: Pravidelná prax jógy, meditácie ale aj bežné cvičenie, či pravidelná chôdza môžu pomôcť zmierniť stres, ktorý môže byť spojený s neplodnosťou. 
  5. Životný štýl a rutiny: Ayurveda zdôrazňuje dôležitosť zdravého životného štýlu, vrátane pravidelného spánku a eliminácie stresových faktorov. Dodržiavanie zdravého životného štýlu a hlavne zníženie stresových faktorov môže prispieť k zlepšeniu plodnosti.

Je dôležité mať na pamäti, že neplodnosť je komplexným problémom a ayurveda môže byť užitočným doplnkom k tradičným metódam liečby. Pred akýmkoľvek novým liečebným plánom je dôležité konzultovať so špecialistom na ayurvedu alebo lekárom, ktorý môže poskytnúť odbornú pomoc a usmerniť vás.