Keywords...

Duševné zdravie je rovnako dôležité ako to fyzické a ayurveda, starodávny medicínsky systém liečby, nám poskytuje cenné nástroje na zmiernenie depresie a úzkosti. Tento celostný prístup zdôrazňuje spojenie tela, mysle a ducha. 

A ako môže ayurveda pomôcť pri duševných problémoch – depresii a úzkosti?

  1. Doshy a konštitúcia: Ayurveda rozpoznáva tri konštitučné typy – Vata, Pitta a Kapha. Každý z nás patrí do jednej z týchto kategórií alebo je kombináciou viacerých. Ayurvedický špecialista môže pomôcť určiť váš dosha a odporučiť prispôsobený prístup k liečbe. Rôzne doshy môžu byť spojené s rôznymi formami depresie a úzkosti. Preto je dôležité mať pri liečbe depresii a úzkosti skúseného ayurvédskeho lekára, ktorý vie dobre nadstaviť celý liečebný plán na pobyte. Aby bol dosiahnutý efekt je tiež dôležité stráviť na pobyte dostatočný počet dní.
  2. Strava a výživa: Ayurveda zdôrazňuje význam správnej stravy pre duševné zdravie. Sme to, čo jeme. Je dôležité jesť zdravo a vyvážene podľa svojej konštitúcie. Špecifické potraviny a byliny môžu pomôcť vyrovnať sa s príznakmi depresie a úzkosti. Jedenou z takýchto bylín je aj napr. Aswagandha (https://vitalita24.sk/produkt/ashwagandha/) , ktorá pomáha znižovať stresový hormón kortizol a prispieva k celkovému upokojeniu organizmu.
  3. Jóga a meditácia: Pravidelná prax jógy a meditácie môže pomôcť upokojiť myseľ a zmierniť stres, ktorý môže byť spojený s depresiou a úzkosťou. Tieto techniky pomáhajú nájsť vnútorný pokoj a zmierňujú stres.
  4. Byliny a prírodné lieky: Ayurveda využíva množstvo bylín a prírodných liekov, ktoré majú upokojujúce účinky na nervový systém. Príklady zahŕňajú už spomínanú ashwagandhu, brahmi a tulsi.
  5. Životný štýl a rutiny: Ayurveda nám radí ako udržiavať pravidelný denný režim a životný štýl. To zahŕňa pravidelný spánok, aktivity, ktoré prispievajú k duševnému pohodliu, a elimináciu stresových faktorov. Skúsený ayurvédsky lekár vie dobre nadstaviť každého klienta podľa jeho individuálnych potrieb.

Je dôležité si uvedomiť, že Ayurveda môže byť užitočným doplnkom k tradičným metódam liečby depresie a úzkosti, ale nikdy by nemala – ak sú ťažsie príznaky nahrádzať odbornú, lekársku pomoc. Pred začatím akýchkoľvek nových liečebných postupov je dôležité konzultovať so špecialistom na Ayurvedu alebo lekárom, aby sa dosiahli najlepšie výsledky a by bola liečba bezpečná.